Jak poprawić kondycję swojego organizmu?

aktywność fizyczna bieganie

Dieta cud i wspaniałe specyfiki z apteki to tylko niektóre pomysły, jakie oferują nam producenci rozmaitych preparatów. Nie mając ani czasu ani siły coraz chętniej możemy sięgać po proste i gotowe rozwiązania, które jednak nie końca w praktyce dają dobre rezultaty. Jest jednak jeden, sprawdzony od wieków sposób na to, aby poczuć się lepiej, zadbać o zdrowie, szczupłą sylwetkę i dobre samopoczucie- aktywność fizyczna na świeżym powietrzu. Nawet nie chodzi o to, aby każdego dnia katować się intensywnymi ćwiczeniami na redukcję masy ciała. Raczej chodzi tutaj o zmianę swojego stylu życia na taki, w którym będzie miejsce na regularne treningi, które będą nam sprawiać przyjemność.

Aktywność fizyczna a zdrowie

Pomiędzy tymi dwoma kwestiami istnieje tak naprawdę bardzo duża zależność- uprawianie sportu mocno oddziałuje na nasze zdrowie w wielu aspektach. Między innymi:

– Pozwala lepiej regulować poziom cukru we krwi. Niestety, bardzo często cukrzycy towarzyszy nasz siedzący tryb życia, który tylko pogłębia problemy z metabolizmem cukrów w organizmie. Aktywność fizyczna pozwala wyrównywać poziom cukrów zbijając zbyt wysoką glikemię.

– Pozytywnie wpływa na układ krążenia i poprawia ukrwienie naszego organizmu. Dzięki regularnej aktywności fizycznej można walczyć z miażdżycą naczyń krwionośnych, a także z cholesterolem, gdyż poprawia się metabolizm tłuszczów. Tym samym zmniejszamy ryzyko zapadnięcia na jedną z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych. Dodatkowo, nasze serce może pracować znacznie efektywniej, a to z kolei pozwala zmniejszyć ryzyko zawału.

– Naprawdę daje nam możliwość podniesienia naszej odporności. Zmienne warunki atmosferyczne pozwalają nauczyć nasz organizm, jak najlepiej się do nich dostosowywać, czyli potocznie mówiąc- jest to hartowanie organizmu. Dzięki temu organizm jest w znacznie mniejszym stopniu podatny na działanie wirusów i bakterii, które potem powodują przeziębienie oraz grypę. Pamiętajmy też o tym, że wiele chorób atakuje nas wtedy, kiedy nasz organizm jest osłabiony. A aktywność fizyczna pozwala zwalczyć zmęczenie, dodać nam energii i zwiększyć wydolność naszego organizmu, co zmniejsza u nas ryzyko zachorowania nawet w tych okresach, kiedy wszyscy inni chorują.

– Wpływa bardzo korzystnie na naszą psychikę. Pozwala odreagować, zwalczyć stres i przemęczenie. Być może zaskakujące będzie dla nas to, że poprzez dodatkowy wysiłek- często wymagający- nagle możemy poczuć się lepiej i poczuć przypływ energii. Możemy też poprawić jakość swojego snu. No i oczywiście- pamiętajmy, że podczas uprawiania sportu w naszym organizmie dochodzi do wydzielania się hormonów szczęścia.

– Pozytywnie wpływa na nasz układ trawienny- głównie ze względu na fakt, że podkręca metabolizm. Dlatego też będąc aktywnym fizycznie można w prosty sposób zachować szczupłą sylwetkę, a nawet można zacząć spalać zapasy tkanki tłuszczowej. Aktywność fizyczna niejednokrotnie przyczynia się do zmniejszenia nawracających dolegliwości trawiennych.

Jak poprawić kondycję swojego organizmu?
Przewiń do góry